Zimní příprava

Loňskou sezónu jsme završili účastí na Mistrovství světa národních posádek dračích lodí 2016 v Moskvě (2016 ICF Dragon Boat World Championships), které se konalo 8.-11. září 2016. Pro všechny zúčastněné to byla čest reprezentovat Českou republiku a také obrovská zkušenost. Z Moskvy jsme odjížděli s dobrým pocitem, krásnými úspěchy a zážitky zpět domů. Moskevský slavnostní závěrečný ceremoniál pro nás znamenal nejen oficiální ukončení Mistrovství světa národních posádek dračích lodí 2016, ale i konec sezóny 2016. A to znamená jediné: přípravu na sezónu následující. 🙂

Naším vrcholným cílem pro závodní  sezónu 2017, který jsme si stanovili již koncem září, je Mistrovství světa klubových posádek dračích lodí 2017 v Benátkách (Venice2017 – ICF Dragon Boat Club Crew World Championships), které se bude konat 3.-9. září 2017. Proto byl nejvyšší čas začít na sobě pořádně pracovat.

V říjnu a listopadu, kdy počasí ještě dovolilo, jsme ještě najížděli poslední kilometry, ale pomalu jsme začali přecházet do tzv. zimní přípravy, která se v prosinci rozjela naplno a která se skládá převážně z posilovny a běhu. Kvalita a intenzita zimní přípravy je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících výsledky závodní sezóny, která následuje. Při zimní přípravě se buduje fyzická síla a vytrvalost, ale shazují se i přebytečná kila po Vánocích. 🙂

V první fázi zimní přípravy jsme začali pracovat převážně na budování fyzické síly. Tréninky v této fázi jsme zahajovali během, trvajícím zhruba 30 min. V posilovně jsme se pak zaměřili hlavně na cviky na budování síly s velkými váhami a s menším počtem opakování. Na závěr jsme ještě pilovali techniku pádlování na tzv. pádlovacích bazéncích.

V druhé fázi zimní přípravy je velmi důležité zvýšení vytrvalosti. Běhy jsme prodloužili na +/- 10 km, posilovna se proměnila na vytrvalostní. To znamená více opakování s menšími váhami, vyšší rychlost a dynamika opakování. Ani při zvýšené rychlosti se ale nesmí zapomínat na preciznost provádění cviků.  Vytrvalost se často trénuje v podobě tzv. „kruhových tréninků“, v nichž se určitou dobu cvičí, určitou dobu odpočívá. Tréninky jsme absolvovali třikrát týdně. V pondělí jsme pak ponechali silový trénink a kratší běh, ve středu a v pátek poté vytrvalostní posilovnu, delší běh a bazénky.

Abychom se přesvědčili, zda jdeme správnou cestou a kde je naopak potřeba něco změnit, prováděli jsme testy fyzické zdatnosti a následně porovnávali aktuální výsledky s výsledky předchozími. Kromě výše zmíněných tréninkových technik se ještě řada z nás pravidelně účastnila víkendových tréninků na běžkách.

Pevně věříme, že dosavadní dřina ponese v blížící se závodní sezóně své ovoce: 😀 😀 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *